Virtualna izložba: Juraj Dalmatinac iz arhiva Gliptoteke HAZU
Na poveznici https://juraj-dalmatinac.gliptoteka.hazu.hr/
predstavljamo virtualnu izložbu, (od 18. travnja - trajno dostupna) na kojoj je uz korištenje 3D tehnologije u prezentaciji umjetnina, predstavljena i raznovrsna arhivska građa: transkripti dokumenata, ugovori, fotografije i negativi, sakupljani tijekom godina u sklopu znanstveno-istraživačkog rada muzeja. Kako bi pridonijela popularizaciji i pristupačnosti djela Jurja Dalmatinca, Gliptoteka – zahvaljujući sadrenim odljevima koje posjeduje – pruža jedinstvenu priliku za okupljanje i izlaganje radova na jednome mjestu koji se inače nalaze na različitim lokacijama u Splitu, Šibeniku, Rabu, Pagu, Dubrovniku i Anconi.
Izložba je nastala u suradnji s Grafičkim fakultetom, Fakultetom hrvatskih studija i tvrtkom Link 2, koji su svojim tehnološkim i digitalnim znanjima obogatili i proširili virtualnu i 3D stvarnost izložbe. Ovim načinom prezentacije arhivske građe i umjetnina iz fundusa Zbirke sadrenih odljeva Jurja Matejeva Dalmatinca, potičemo multidisciplinaran pristup u kreiranju i provedbi izložbe koristeći virtualnu inačicu. Autorica izložbe: dr. sc. Magdalena Getaldić, znanstvena suradnica u Gliptoteci.
Zbog izmještenog muzejskog fundusa kao posljedice potresa i obnove muzejskih zgrada muzej Gliptoteka HAZU privremeno je zatvoren za javnost, stoga će tematska istoimena izložba biti postavljena na panoima na Fakultetu hrvatskih studija 17. svibnja u 11 sati, čime prigodno obilježavamo Međunarodni dan muzeja
Izložba je nastala u suradnji s Grafičkim fakultetom i Fakultetom hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu. Autorica izložbe: dr. sc. Magdalena Getaldić, znanstvena suradnica u Gliptoteci.
Cijeli program uz Međunarodni dan muzeja možete vidjeti na LINKU
Virtualna izložba: Ivan Rendić - djela iz fundusa Gliptoteke HAZU
Virtualnom izložbom započeli smo s predstavljanjem najznačajnijih predstavnika hrvatskoga modernog kiparstva putem vrijedne građe koja se čuva u Gliptoteci Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti. Virtualna izložba posvećena je Ivanu Rendiću, prvomu hrvatskome kiparu novijeg vremena, koji je djelovao na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće i imao velike zasluge u formiranju hrvatskoga modernog kiparstva na način da je svojim radom otvorio put mlađim kiparima i potaknuo njihovo stvaralaštvo. Na virtualnoj izložbi predstavljene su skulpture i nacrti Ivana Rendića iz Zbirke hrvatskoga kiparstva od 19. do 21. stoljeća i Zbirke crteža hrvatskih umjetnika Gliptoteke HAZU koji daju uvid u glavne značajke kiparskog izričaja Ivana Rendića, od najranijih portreta do kasnijih izvedbi brojnih nadrgobnih spomenika te obuhvaćaju prvih tridesetak godina njegova rada, najplodnije i najkvalitetnije razdbolje razdoblje njegova stvaralaštva. Autor izložbe je Filip Turković-Krnjak, viši kustos Gliptoteke HAZU.
The english version of the virtual exhibition is available at the link: https://rendic.gliptoteka.hazu.hr/en
Virtualna izložba: Ivan Meštrović- djela iz fundusa Gliptoteke HAZU
Izložba je nastala povodom obilježavanja 140. godišnjice rođenja jednog od najznačajnijeg hrvatskog kipara i akademika Ivana Meštrovića. Predstavljena djela Ivana Meštrovića iz fundusa Gliptoteke HAZU omogućuju sagledavanje geneze stila Ivana Meštrovića, tj. njegov umjetnički razvoj od utjecaja secesije i simbolizma u ranoj bečkoj fazi preko traženja osobnoga stila u okrilju herojskoga monumentalizma do povratka klasičnoj umjetnosti, na čijim je temeljima razvio vlastiti umjetnički stil za vrijeme boravka u Zagrebu. Realizacijom virtualne izložbe široj i stručnoj javnosti omogućeno je stjecanje i/ili nadogradnja vlastitog znanja o umjetničkim djelima i značaju Ivana Meštrovića, ali i ulozi Gliptoteke HAZU u prezentaciji i očuvanju umjetničkih djela Ivana Meštrovića. Autorica izložbe je Tihana Boban, kustosica Gliptoteke HAZU
Virtualna izložba: Spomenik kralja Tomislava u Zagrebu
Priča o spomeniku kralja Tomislava u Zagrebu, od ideje za njegovim podizanjem, preko lijevanja te dugotrajnih polemika o mjestu i načinu postavljanja do konačnog postavljanja i promjena koje su se na njemu odvijale tijekom gotovo cijelog stoljeća, izrazito je bitan i interesantan segment naše povijesti i povijesti umjetnosti koji široj javnosti nije toliko poznat. Izložbom se pokušalo obuhvatiti sve te elemente i prikazati spomenik kroz njegovu povijesnu i umjetničku vrijednost.
Virtualna izložba: Gipsoteka Antuna Bauera
Virtualna izložba u povodu 110. godišnjice rođenja dr. sc. Antuna Bauera, osnivača Gipsoteke, kroz arhivski materijal i zapise prezentira njegov vizionarski pothvat i djelatnost jedinstvenog muzeja skulpture današnjeg muzeja Gliptoteke i Arhiva za likovne umjetnosti HAZU.
Izložbu možete pogledati na linku: http://gipsoteka.hazu.hr
Katalog izložbe: https://dizbi.hazu.hr/a/?pr=i&id=2468623
Virtualna izložba Skulptura antičke Salone iz fundusa Gliptoteke HAZU
Izložba u Gliptoteci Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti prikazuje antičku Salonu, glavni grad rimske provincije Dalmacije, koja je naš najistaknutiji arheološki lokalitet s višestoljetnim kontinuitetom života grada. Salona je prikazana kroz povijesni razvoj otkriven tijekom arheoloških istraživanja, kojima su iznesene na svjetlo dana pojedine urbanističke cjeline i monumentalne građevine s naglaskom na kiparsku baštinu iz fundusa Gliptoteke HAZU.Prikazani su povijest sakupljanja salonitanskih spomenika u privatnim zbirkama, prvi istraživači tog antičkog velegrada, zatim poznate gradske cjeline te najznamenitije građevine i pojedinačni spomenici, što je sve popraćeno virtualnim prikazima.
Virtualna izložba Skulptura i baština Gliptoteke HAZU u potresu
Izložba prezentira kiparsku baštinu Gliptoteke HAZU i arhivske materijale koji dokumentiraju štete na zgradama muzeja te oštećene muzejske predmete u potresu 22. ožujka i 29. prosinca 2020. godine. Zgrade muzeja dio su nekadašnjeg velikog industrijskog kompleksa bivše tvornice kože i predstavljaju zasebnu vrijednost kao zaštićeno kulturno dobro. Zbirke Gliptoteke HAZU jedinstvene su, a vrijednost izlaganja i čuvanja hrvatskoga kiparstva leži u činjenici da je riječ o najvećoj i najsustavnije prikupljenoj zbirci koja daje pregled razvoja hrvatskoga kiparstva od antike do suvremenog doba.
Od tvornice do muzeja, virtualna je izložba koju smo osmislili 2016. godine. Na izložbi smo predstavili povijest i nastanak našeg muzeja od osnutka kada je pod nazivom Gipsoteka grada Zagreba bila smještena na raznim lokacijama po gradu Zagrebu, do smještanja u tvorničke zgrade bivše Tvornice kože. Na izložbi možete saznati o povijesti tvornice koja se nakon gašenja pogona prenamijenjuje u muzejske svrhe, te je jedan od ranih europskih primjera takve prenamjene. Ulaskom muzeja u sastav današnje Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti muzej mijenja ime u Gliptoteku. Kroz brojne arhivske fotografije, novinske članke i krake opise na zanimljiv način upoznajte našu povijest!
Izložba UNESCO-ovi spomenici u Gliptoteci HAZU objedinjuje UNESCO spomenike s Popisa svjetske kulturne baštine, čiji su sadreni odljevi izloženi i istaknuti u stalnim postavima Gliptoteke HAZU, a predstavljeni su i objedinjeni na virtualnoj izložbi.
Izložba obuhvaća pet od ukupno osam cjelina kulturne baštine s UNESCO Popisa, koje su predstavljene kroz pojedine spomenike i dijelove povijesnih cjelina i lokaliteta, a nalaze se u zbirkama odljeva Gliptoteke HAZU. To su: Zbirka sadrenih odljeva fragmenata hrvatske kulturne baštine od 9. do 15. stoljeća, Zbirka sadrenih odljeva stećaka i Zbirka Jurja Matejeva Dalmatinca.
Izložba je realizirana u suradnji Gliptoteke HAZU s Hrvatskim studijima i Grafičkim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu, pod pokroviteljstvom Hrvatskog povjerenstva za UNESCO.
Naše stalne postave kao i eksponate možete pregledati u sklopu Digitalne zbirke HAZU na ovom linku